LECTORIUM CALCULEMUS


WITOLD MARCISZEWSKI


Seminarium licencjackie z Metodologii Nauk Społecznych
na kierunku >>Filozofia<<
2005/2006




Analiza logiczna wybranych poglądów
politycznych i ekonomicznych

Pod auspicjami Friedricha Hayeka
jako ekonomisty, myśliciela politycznego
i metodologa nauk społecznych



Witold Marciszewski: Analiza logiczna tekstu
jako metoda nauk humanistycznych i społecznych.

Przewodnik dla piszących prace z metodologii nauk społecznych
polegające na krytycznej analizie pojęć i rozumowań
w tekstach na tematy społeczne, polityczne i ekonomiczne.

Innego rodzaju pomoc w pracach Seminarium stanowi tekst:
Utrum lex naturae mutari possit -- Divi Thomae Aquinatis Summa Theologica, Ia-IIae, q.94, a.4
z przekładem na polski pt. "Czy prawo natury może się zmieniać?" i komentarzem metodologicznym.

W tymże katalogu będą umieszczane prace licencjackie i ewentualne uwagi na ich temat zgłaszane przez uczestników Seminarium.

Jaką ma mieć treść i metodę seminarium filozoficzne w szkole wyższej na poziomie licencjackim, kształcącej przyszłych pracowników administracji publicznej, a konkretnie WSAP w Białymstoku im. Stanisława Staszica? Dobrego na to pomysłu dostarcza życie, twórczość i dokonania Patrona Szkoły (portret obok, skopiowany ze strony http://staszic.terramail.pl/).

Stanisław Staszic (1755-1826) był myślicielem nawiązującym do filozofii politycznej Oświecenia, którą wiązał ze swą rozległą wiedzą przyrodniczą i w twórczy sposób adaptował do problemów Polski. Z tejże filozofii czerpał ukierunkowanie i motywację dla swej służby publicznej, pełnionej na stanowiskach w administracji państwowej od czasów Stanisławowskich po Królestwo Kongresowe, jak i w postaci wielkich inicjatyw społecznych, szczególnie na polu szkół wyższych i towarzystw naukowych.

Z takiej inspiracji, studium filozofii w naszej uczelni jest ukierunkowane na filozofię społeczną, polityczną i gospodarczą. Jedno zaś z dwóch seminariów licencjackich dotyczy metodologii tych dziedzin. W ograniczonym wymiarze studiów licencjackich nie da się objąć pełnej metodologii nauk społecznych, łącznie z technikami badań terenowych. Koncentrujemy się więc na tym, co stanowi nieodzowny we wszelkich badaniach społecznych etap przygotowawczy -- opracowanie precyzyjnej aparatury pojęciowej. Realizujemy to przez analizę logiczną tekstów z nauk społecznych, a w szczególności z ich podstaw filozoficznych. Tekst kierownika Seminarium Analiza logiczna (zob. odsyłacz wyżej) dając prócz reguł ogólnych przykłady analizy pojęć (demokracji i wolnego rynku), dostarcza autorom prac licencjackich wzorca postępowania badawczego, a zarazem standardu redagowania tekstów do publikacji.

Ponadto, Seminarium metodologiczne, podobnie jak poprzedzające je Proseminarium, ma dać logiczną kulturę tworzenia i analizowania tekstów (niezależnie od ich treści), niezbędną w pracy administracyjnej, jak i w działalności gospodarczej. Jedna i druga wymaga na każdym kroku sporządzania projektów lub raportów, w których umiejętność precyzowania pojęć i redagowania tekstów oraz wysłowiania się jasno, zwięźle, spójnie i przejrzyście jest ,,na wagę złota'' (a w każdym razie, ma wymiar finansowy).

Ma więc Seminarium na względzie nie tylko formację teoretyczną, lecz także przygotowanie do pewnych praktycznych aspektów wykonywania zawodu. Równoległe zaś doń Translatorium angielskie dostarcza elementów umiejętności przekładowych i redaktorskich.


Do początku strony