METODOLOGIA SOCJOLOGII LECTORIUM CALCULEMUS


Index rzeczowy do artykułu "Bezpieczne związki"
(Gazeta Wyborcza z 27 sierpnia 1999)

Zadanie 1. Należy zakwalifikować każdy termin (z podanej dalej, pod kreską, listy) do jednej lub więcej spośród nauk społecznych, stosując następujące oznaczenia:
S - socjologia
E - ekonomia
Po - politologia
Pr - nauki prawne
Ps - psychologia społeczna
Można uzupełnić ten zestaw o inne dyscypliny, jeśli autor opracowania uzna to za potrzebne.

Zadanie 2. Podaj definicje terminów poprzedzonych kwadratem. W przypadku trudności z podaniem definicji pełnej czyli równościowej, można podać definicję cząstkową czyli warunkową, wyjaśniając przy tym, czy ma się na uwadze warunek wystarczający, czy konieczny.

Np. w zdaniu "jeśli ktoś jest biznesmenem, to pracuje w gospodarce" termin definiowany (zaznaczony tłustym drukiem) jest określony przez wskazanie pewnego warunku koniecznego (w zwrocie definiującym, podanym kursywą). Ten warunek konieczny nie jest wystarczający, bo np. dyrektor przedsiębiorstwa państwowego w systemie socjalistycznym pracuje w gospodarce, a nie jest biznesmenem. Natomiast zdanie "jeśli ktoś jest dyrektorem spółki akcyjnej, to jest biznesmenem" wymienia w zwrocie definiującym (kursywa) jeden z wchodzących w grę warunków wystarczających, nie będących koniecznymi.

Definicja równościowa (tj. zawierająca, w sformułowaniu symbolicznym, symbol równości lub symbol równoważności) podaje warunki wystaczające i zarazem konieczne. Np. "liczba 1=następnik zera". Ta sama definicja sformułowana w postaci równoważności ma formę: x jest liczbą 1 wtedy i tylko wtedy, gdy x jest następnikiem liczby 0.

Zadanie 3. W rozważanym artykule weź pod uwagę w drugiej kolumnie piąty akapit (od " - Nie uogólniałbym"). Czy wspomniany tam etos "Solidarności" można podciągnąć pod kategorię mitu w rozumieniu Wykładu I (odcinek 3)?


Do początku strony