DOMENA "CALCULEMUS"   STRONA GŁÓWNA KNF


Komitet Nauk Filozoficznych
Polskiej Akademii Nauk

serwis informacyjny i forum dyskusyjne

2 0 0 0





Komunikat nr 2
Protokół zebrania plenarnego odbytego 19 czerwca 2000

PORZĄDEK DZIENNY

W zebraniu wzięło udział 14 członków Komitetu i jeden zaproszony referent.

Ad 2. Analizując uchwałę KBN z 7.12.1999 w części poświęconej polskim czasopismom filozoficznym, w których publikowanie przynosi autorom punkty w liczbie 7 (grupa A) lub 4 (grupa B), stwierdzono daleko idącą zgodność tej decyzji z rekomendacją KNF PAN przesłaną do KBN na podstawie uchwały KNF z dnia 18.10.1999, punkt 2 porządku dziennego. Jedyne różnice to pominięcie przez KBN "Nowej Krytyki" rekomendowanej przez KNF do grupy B oraz dodanie do grupy A "Prakseologii" i "Zagadnień Naukoznawstwa". Co do pominiętych w wykazie KBN, a rekomendowanych przez KNF periodyków wydawanych w języku angielskim, odnosi się do nich w uchwale KBN wyjaśnienie, że są one punktowane tak jak grupa A, ale z innego tytułu (zasięg międzynarodowy), stąd nie ma potrzeby umieszczania ich na liście A.

Ad 3. Dr Jan Hartman -- członek Komisji KNF powołanej do spraw kategoryzacji czasopism -- nakreślił aktualny stan czasopiśmiennictwa filozoficznego w Polsce pod względem nakładów, dystrybucji, kosztów oraz funkcjonowania redakcji. W konkluzji sformułował dobitnie postulat, żeby KNF przeprowadził w przypadku każdego czasopisma systematyczną ocenę kilku ostatnich roczników; wnioski te autor zawarł wcześniej w korespondencji z pozostałymi członkami Komisji.

W dyskusji powyższy postulat wzbudził zastrzeżenia co do jego wykonalności, gdy wziąć pod uwagę ogrom pracy do wykonania, koszty jej opłacenia oraz brak pewności, czy tym nakładom będzie w każdym przypadku odpowiadał należycie wysoki wkład kompetencji i obiektywizmu ze strony opiniodawcy. Wobec tego rodzaju wątpliwości, dyskusja nie doprowadziła do praktycznych konkluzji.

W tejże dyskusji, informacjami o swej pracy redakcyjnej podzielili się dwaj obecni na zebraniu członkowie KNF będący redaktorami naczelnymi umieszczonych w kategorii A czasopism "Filozofia Nauki" (kol. Jacek Jadacki) i "Przegląd Filozoficzny" (kol. Jacek Hołówka). Po wysłuchaniu tych relacji, uzupełnionych odpowiedziami na pytania, zebrani nie zgłosili zastrzeżeń do sposobu funkcjonowania jednej i drugiej redakcji.


Uzupełnieniem tego protokółu jest informacja, że w ramach prac Komisji ds. Kategoryzacji Czasopism zaczęto gromadzić dokumentację, która powinna być pomocą w organizowaniu przez redakcje procedur recenzyjnych. Są to następujące dokumenty.

Ad 4. Kol. Andrzej Grzegorczyk, z tytułu funkcji przewodniczącego KNF, podjął rozmowy o współpracy z Komitetami Psychologii oraz Socjologii w planowanym przez nie projekcie badawczym mającym przynieść w wyniku raport o kondycji moralnej społeczeństwa polskiego. W związku z tym kol. Grzegorczyk zagaił dyskusję na temat: czy i co filozofowie jako tacy mogą wnieść do tego raportu? Zarysował on następującą ideę współpracy: filozofowie jako specjaliści od analizy i konstrukcji pojęć wysoce teoretycznych powinni by spróbować dostarczyć pojęć dotyczących kondycji moralnej, tak skonstruowanych, żeby były zdatne do operacjonalizacji na potrzeby badań empirycznych. W dyskusji pojawił się głos, iż empiryczno-opisowe badania nad moralnością dysponują tak dużą liczbą konkurujących ze soba systemów pojęć teoretycznych, że trudność polega na ich nadmiarze, nie zaś braku. To prawda, że pojęcia te z reguły nie są zaopatrzone we wskaźniki operacyjne, pozwalające na niezawodną empiryczną identyfikację podpadających pod nie zjawisk; jeśli takiej operacjonalizacji nie podejmą się psychologowie czy socjologowie (wymaga ona bowiem dobrej znajomości filozoficznego kontekstu), to może w tym punkcie byłoby miejsce na wkład filozofów (np. skonkretyzować ideę miłości bliźniego m.in. przez opozycję do pojęcia ksenofobii, a to z kolei wyposażyć we wskaźniki operacyjne). Praktycznych postanowień w sprawie współpracy nie podjęto.

Ad 5. Kontynuując swą wypowiedź z zebrania KNF 18.10.1999, punkt 4, kol. Adam Grobler podzielił się uwagami na temat aktualnego stanu nauczania filozofii w Polsce i postulatami co do jego ulepszenia. W dyskusji padły głosy uzupełniające nakreślony przez niego obraz. Postanowień praktycznych nie było.

Protokół sporządził Witold Marciszewski, 29 czerwca 2000.


Do początku tekstu