WYKŁAD POPRZEDNI       MET.SOC. SPIS TREŚCI       LECTORIUM       CALCULEMUS


Witold Marciszewski: Metodologia Socjologii - Wykład II
Nauka o definicji
pod kątem potrzeb badawczych socjologii


K O N S P E K T

1. Podział definicji ze względu na stosunek do rzeczywistości

Odróżnienie trzech rodzajów informacji - ze względu na to, czy dotyczą języka, czy świata (rzeczywistości pozajęzykowej):
(a) o świecie, nie o języku - informacja faktowa: zdania o jednostkowych faktach, prawa nauki etc.
(b) o języku, nie o świecie - definicje nominalne
(c) o języku i o swiecie - definicje realne.

Przykład 1.
"Auksyny (g. auksano - powiększam) - Hormony roślinne regulujące szybkość wzrostu roślin. Należy do nich heteroauksyna, która daje się z łatwością wytwarzać syntetycznie i stosować w praktyce rolniczej i ogrodniczej."

Definicją jest zdanie pierwsze, podczas gdy drugie przekazuje informację faktową; kryterium odróżniające: pierwsze jest warunkiem, a drugie nie jest, znajomości języka biologii.

Jest to df realna, bo towarzyszy jej (domyślnie) założenie, że tak określona klasa jest niepusta. Gdy brak tego założenia, df jest nominalna; takimi są np. definicje nazw mitologicznych.


2. Podział definicji ze względu na rolę w języku.

Definicja sprawozdawcza (leksykalna) -- informuje o zastanym znaczeniu terminu w danym języku.

Definicja projektująca -- wprowadza do języka nowy termin. Obejmuje to przypadek, gdy terminowi już (co do kształtu i brzmienia) istniejącemu nadaje się zupełnie nowe znaczenie Np. Odkrywca nadaje nazwę okkrytemu przez siebie obiektowi.

Definicja regulująca -- modyfikuje znaczenie terminu już używanego w celu jego ujednoznacznienia, zmniejszenia nieostrości jego zakresu itp. Np. termin "pełnoletni" w języku, który jest językiem potocznym zbogaconym o odpowiedni fragment języka prawnego.

Przykład 2 (z języka potocznego zbogaconego o język logiki).
Zakres terminu T jest nieostry w języku J zawsze wtedy i tylko wtedy, gdy definicja tego terminu nie wystarcza, żeby móc w każdym przypadku roztrzygnąć, czy dany przedmiot należy do jego zakresu.

Zakresem terminu T jest klasa (zbiór) tych przedmiotów, o których T orzeka się prawdziwie.


3. Podział definicji ze względu na formę

3.1. Równoważność lub równość
Forma równoważności -- definicja równoważnościowa, zob. przykład 2.

Forma równości -- definicja równościowa, modyfikacja przykładu 2.
Symbol definicyjny: "=" lub "jest to".
Strony definicji: definiendum i definiens.

Definicja równoważnościowa nie mająca odpowiednika w równościowej. Np. definicje symboli logicznych.
Charakterystyczny dla df. równościowej -- warunek eliminowalności (zwrotu definiowanego przez definiujący) w dowolnym kontekście.

3.2. Implikacja lub inkluzja
Analiza zwrotu "zawsze wtedy i tylko wtedy" na nast. przykładzie.

Zbiór wyrażeń jest kodem maszynowym zawsze wtedy i tylko wtedy, gdy jest alfabetem przyjętym w projektowaniu danego typu komputera w celu kodowania instrukcji.

Zbiór wyrażeń jest tekstem w języku maszynowym zawsze wtedy i tylko wtedy, gdy jest zbiorem instrukcji napisanych w kodzie maszynowym.

Zadanie: wskazać zapisy podające warunki konieczne; przekształcić na postać implikacji; przekształcić implikację na inkluzję.

Definicja realna w postaci implikacji lub inkluzji nazywa się definicją czastkową. Nie spełnia ona warunku eliminowalności, ponieważ podaje w zwrocie definiującym tylko niektóre warunki (wystarczające lub konieczne) stosowalności terminu definiowanego.


4. Doniosłość definicji cząstkowych w badaniach socjologicznych

Socjologia w szczególnie dużym zakresie korzysta z definicji cząstkowych. Bierze się to stąd, że (a) jej terminy teoretyczne są definiowane za pomocą terminów obserwacyjnych oraz (b) przedmiot badań jest tak złożony, że jest szczególnie trudno opisać go w będącym do dyspozycji języku. Widać to m.in. na przykładzie terminów dotyczących stosunków etnicznych na terenach pogranicza.

Df. Ślązaka, Kaszuba (Grass) Białorusina. Złożoność przedmiotu polega m.in. na przenikaniu się czynnika świadomości z cechami obiektywnymi. Rozwiązanie przez konstrukcje alternatywne.

Definicje prawicy i lewicy politycznej. Zob. "Sztuka rozumowania" VI- 2.2 (s.157).

Potrzeba definicji regulujących w socjologii. Znów przyklad z lewicą i prawicą.

Do początku strony